بازدید: 96 بازدید
ریکپچا ورژن ۳ سلاح جدید گوگل برای مقابله با اسپمرها

 

در صورتی که وب‌سایت شخصی خود را داشته باشید مسلما نگرانی‌هایی نیز درباره حمله ربات‌ها و اعمال مخرب آن‌ها خواهید داشت. ریکپچا ورژن ۳ ابزاری برای جلوگیری از ورود ربات به وب‌سایت است که در طول سال‌ها دچار تغییرات عمده‌ای شده است، به عنوان مثال تشخیص متن‌های نامرتب، زدن تیک باکس از سوی کاربران یا تشخیص تصاویر، همگی از جمله اقدامات ریکپچا برای جلوگیری از ورود ربات به وب‌سایت محسوب می‌شوند که در نسخه‌های مختلف عرضه شده‌اند.

یکی از اقدامات ربات ها ارسال پیام های آماده به شما از طریق فرم تماس باما می باشد، ربات ها این فرم ها را در سایت ها پیدا کرده و به  صورت مداوم پیام هایی را برای شما میفرستند، این پیام ها می توانند حاوی لینک های ویروسی جهت هک کردن سایت شما با کلیک بر آن و یا دانلود فایل های مخرب توسط شما می باشد!

اخیرا گوگل ریکپچا ورژن ۳ را در اختیار کاربران خود قرار داده است، ریکپچا ورژن ۳ به مدیران وب‌سایت‌ها این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به این که کاربر انسان بودن خود را تایید کند از ترافیک مضر تولید شده توسط ربات‌ها جلوگیری کند. علاوه بر این، تغییر  ایجاد شده به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون اتلاف وقت برای حل معماهای پیچیده جهت اثبات ربات نبودن خود، به راحتی به وب‌سایت‌های مورد علاقه‌شان دسترسی پیدا کنند و به آن‌ها وارد شوند.

 

 

ریکپچا ورژن ۳

 

ریکپچا ورژن ۳ به کاربران وب‌سایت نمره می‌دهد

 

گوگل در ابتدا ابزار ریکپچا را برای تفکیک کاربران از ربات‌های مزاحم ایجاد کرد تا به این وسیله بتواند ربات‌هایی که به صورت خودکار باعث ایجاد هرزنامه یا سوءاستفاده از اطلاعات می‌شوند را فیلتر کند.

اما این بار این غول جستجو عنوان کرد: روش قبلی که کاربران را فقط در هنگام ورود مورد ارزیابی قرار می‌داد کافی نیست و در ریکپچا ورژن ۳ به جای این که از کاربران درخواست شود تا برای اثبات این که ربات نیستند تست‌هایی مانند کلیک کردن بر روی عکس یا تشخیص اعداد و متن به هم ریخته را انجام دهند به آن‌ها نمره می‌دهد تا مدیر وب‌سایت از روی این نمره‌ها قادر به تشخیص کاربران واقعی از ربات‌ها باشد.

گوگل در صفحه توسعه دهنده خود بیان کرد که نمره گفته شده بر اساس تعامل کاربر با وب‌سایت به او داده خواهد شد و از همین طریق مدیر وب‌سایت می‌تواند ربات را از کاربر واقعی تشخیص دهد؛ محدوده این نمره رقمی بین ۰٫۰  و  ۱٫۰ است، نمره ۱٫۰ به معنای تعامل خوب و واقعی است که مربوط به تعامل انسان است و نمره ۰٫۰ نشان دهنده احتمال وجود ربات است.

علاوه بر این، در ورژن جدید ریکپچا گوگل به طور پیش فرض محدوده نمره مجاز ۰٫۵ را برای کاربران در نظر گرفته است که در این صورت وقتی کاربری نمره پایین‌تر بگیرد می‌تواند از روش‌های جایگزین مانند ثبت ایمیل یا تایید هویت دو عاملی برای دریافت اجازه ورود به وب‌سایت استفاده کند. البته لازم به ذکر است که آستانه نمره پیش فرض توسط مدیر وب‌سایت قابل تغییر است و مدیران می‌توانند با استفاده از آن سطح امنیت وب‌سایت خود را بالاتر ببرند.

 

تفاوت ریکپچا ورژن سوم با ورژن دوم

 

در ورژن دوم ریکپچا معمولا کاربران باید انسان بودن خود را با استفاده از روش‌های مختلفی تایید کنند که این مسئله ممکن است برای آن‌ها تا حدودی طولانی و حوصله سر بر به نظر برسد، این در حالی است که ورژن سوم با استفاده از سیستم نمره‌دهی انجام چنین عملیاتی را در حالت عادی حذف کرده است و تنها در موارد مشکوک با این حالت روبرو خواهیم شد. یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی این دو ورژن در این است که در ورژن دوم، این ابزار تایید فقط برای مسیرها مشخص قابل فعال سازی است در حالی که در ورژن سوم، ریکپچا با بررسی قسمت‌های مختلف سایت تشخیص درستی از انسان یا ربات بودن کاربر ورودی خواهد داشت که ورود به سایت را برای انسان راحت‌تر و برای ربات‌ها بسیار سخت می‌کند.

 

استفاده از سیستم امتیازدهی برای قسمت‌های مختلف وب‌سایت

 

در  ویدیویی گوگل در یوتیوب منتشر کرده است  نحوه کار کردن ریکپچا ورژن ۳ را نشان می‌دهد. گوگل عنوان کرده است که سیستم امتیازدهی و تشخیص هویت که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم در قسمت‌های مختلف وب‌سایت، مانند ورود به حساب کاربری و میزان بازدید از صفحه نیز اعمال شده است که ریکپچا به وسیله آن می‌تواند با فیلتر کردن میزان بازدید جعلی که توسط ربات‌ها اعمال می‌شود به حفظ امنیت وب‌سایت بیشتر کمک کند.

همچنین گوگل اضافه کرده است که ریکپچا ورژن ۳ بهترین راه برای تشخیص ربات از انسان است که سیگنال قسمت‌های مختلف وب‌سایت را تحلیل می‌کند بنابراین به مدیران وب‌سایت پیشنهاد می‌دهد که حتما از این ابزار تایید جدید و فوق‌العاده برای وب‌سایت خود استفاده کنند.

بهترین ویژگی ورژن جدید ریکپچا این است که مشکلات کنونی ورود به وب‌سایت‌ها مانند کلیک بر روی عکس یا تایپ کردن کدهای سخت و حل معما را از پیش روی کاربران برداشته است. در کل ریکپچا جدید علاوه بر این که از وب‌سایت در برابر حمله ربات‌ها محافظت می‌کند تجربه کاربری سایت را نیز تا حدود زیادی بهبود داده است.

 

 

روش فعال سازی ریکپچا ورژن ۳

 

یکی از مزیت‌های عمده استفاده از ورژن سوم ریکپچا این است که برای استفاده از این نسخه برخلاف نسخه دوم نیازی به برخورداری از دانش برنامه‌نویسی ندارید و کافی است فقط API Keys را در پنل Recaptcha دریافت و سپس کد آن را وارد سایت خود کنید. مراحل فعال سازی ورژن جدید ریکپچا به ترتیب زیر است:

  1. به اکانت شخصی گوگل خود بروید.
  2. وارد صفحه My reCAPTCHA شوید.
  3. نام دلخواهی را برای Lable انتخاب و وارد کنید.
  4. در choose the type of reCAPTCHA گزینه reCAPTCHA v3 را انتخاب کنید.
  5. برای Domains، دامنه‌های خود را بدون نوشتن www و  httpsوارد کنید.
  6. گزینه Accept the reCAPTCHA Terms of Service را انتخاب کنید.
  7. تیک قسمت Send alerts to owners را به منظور دریافت هشدار از طریق ایمیل فعال کنید.
  8. روی گزینه SUBMIT کلیک کنید.

 

ریکپچا ورژن ۳

 

اگر می‌خواهید عمل تایید را با استفاده از افزونه انجام دهید باید Site key و Secret key را در قسمت‌های مربوط به خود وارد کنید اما در صورتی که قصد دارید این کار را به صورت دستی انجام دهید باید کد ارائه شده برای Client را به کدهای قالب سایت وارد کنید. که مورد اول را باید در قسمت tag head و دومی را در body تایپ کنید.

پس از انجام مراحل فوق با ظاهر شدن علامت ریکپچا در تمامی قسمت‌های سایت از انجام موفقیت آمیز اجرای ریکپچا باخبر خواهید شد.

 

مزیت استفاده از ریکپچا ورژن ۳ و عملکرد آن

 

ورژن جدید ریکپچا هیچ گاه ارتباط کاربران وب‌سایت شما را قطع نخواهد کرد بنابراین شما به راحتی می‌توانید آن را در هر قسمتی که خواستید اجرا کنید بدون این که نگران وجود خطا در عملکرد آن باشید. این نسخه از ریکپچا در بررسی میزان تعاملات و رفتارهای مشکوک بهترین عملکرد را برای جلوگیری از سوءاستفاده و هرزنامه ربات‌ها انجام می‌دهد. شما به عنوان مدیر سایت می‌توانید با بررسی تعاملات و امتیازدهی نسبت به عمل کاربران خود آگاه شوید و به راحتی از ورود ربات‌ها به وب‌سایت خود جلوگیری کنید.

 

عملکرد

ورژن سوم ریکپچا مفهوم جدید actions را معرفی می‌کند؛ شما با اجرای action در هر قسمتی که ریکپچا را فعال کرده‌اید دو ویژگی جدید را نیز فعال می‌کنید:

  • تجزیه و تحلیل دقیق داده‌ها برای ۱۰ اقدام اصلی در مدیریت کنسول
  • تجزیه و تحلیل رفتارهای مخرب بر اساس نحوه عملکرد کاربر (رفتارهای مخرب ممکن است متفاوت از یکدیگر باشند.)

مهم‌تر از همه این که هنگامی که پاسخ ریکپچا  را تایید می‌کنید باید مطمئن شوید که نام عملکرد یا action name با آنچه شما انتظارش را داشتید مطابقت دارد.

 

جمع بندی

ریکپچا ورژن ۳ بهترین ابزار تاییدی است که تاکنون در اختیار کاربران گوگل قرار گرفته است. این نسخه جدید علاوه بر این که می‌تواند با پوشش دهی قسمت‌های مختلف وب‌سایت خیال مدیران سایت را بابت رفتار مخرب ربات‌ها راحت کند در میان کاربران نیز به جهت عدم استفاده از اعمال دست و پا گیر مورد توجه قرار گرفته است و در مدت زمان اندک به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است.

 

ادامه مطلب