بازدید: 86 بازدید
آموزش قرار دادن کد دلخواه در هدر و فوتر وردپرس

در این مقاله به آموزش افزونه Insert Headers and Footers می پردازیم، این افزونه یکی از بهترین افزونه های هدر و فوتر وردپرس است که با نصب و فعال سازی این افزونه میتونید هر نوع کد را در هدر و فوتر وردپرس قرار بدین تا در اون نمایش داده شود. این کدها میتونه شامل کد آمارگیر وردپرس و هر نوع کد دلخواهی باشه که از اون برای اتصال وردپرس به گوگل آنالیتیکس و یا نمایش هر نوع محتوای دلخواهی در وردپرس را دارید.

قرار دادن کد دلخواه در هدر و فوتر وردپرس یکی از عمده مشکلات کاربران آماتور و تازه وارد در وردپرس هست که به دلیل عدم آشنایی با وردپرس و همچنین عدم آشنایی با کدنویسی و اینکه هر یک از فایل‌های یک قالب مناسب چه کاریه و چه کدی را در این فایل‌ها قرار بدیم تا محتوای دلخواه در اون نمایش داده بشه باعث ایجاد مشکلات بیشتر میشه که برای اضافه کردن کد دلخواه در هدر و فوتر وردپرس براشون پیش میاد. از اونجایی هم که بیشتر این کاربران بعد از وبلاگ نویسی به سراغ وردپرس اومدن با حجم بزرگی از کدهای برنامه نویسی و فایل‌های مختلف که مربوط به افزونه و قالب وردپرس میشه مواجه میشن که همین موضوع باعث سردرگمی اونها در اضافه کردن چند قطعه کد ساده در هدر و فوتر وردپرس خواهد شد.

 

گاهی اوقات ممکن است شرایطی پیش بیاید که شما بخواهید سایت وردپرسی خود را سفارشی سازی کنید، مثلاً ظاهر یا شیوه عملکرد سایت را تغییر دهید و برای این کار لازم باشد که کد قالب خود را ویرایش کنید.

اگر شما با کدنویسی آشنا باشید، می توانید فایل های header.php و footer.php قالب خود را باز کرده و تغییرات را از همان جا اعمال کنید. اما این کار به چند دلیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود;

اول اینکه با تغییر قالب یا بروزرسانی قالب به نسخه جدید، ممکن است اتفاقاتی مانند اوررایت کدهای سفارشی اتفاق بیفتد، دوم اینکه اگر در حین وارد کردن کدهای سفارشی خطایی رخ دهد، برگشتن به عقب و تصحیح خطا ممکن است اندکی سخت باشد. سوم اینکه ممکن است باعث قفل شدن سایت شوید که این بدترین حالت ممکن است و درست کردن آن سخت است.

خوشبختانه وردپرس به فکر این موضوع بوده و افزونه ای را به نام Insert Headers and Footers معرفی کرده که می توانید به راحتی و با اطمینان، کدهای سفارشی خود را در هدر و فوتر وب سایت خود وارد کرده و هر زمان که تمایل داشتید کدها را غیرفعال کنید. به همین دلیل است که این افزونه از بهترین افزونه های ویرایش قالب وردپرس است.

 

افزونه Insert Headers and Footers مزایای دیگری نیز دارد که عبارتند از:

  • سرعت: با استفاده از این افزونه دیگر لازم نیست به دنبال این باشید که فایل درست برای وارد کردن کدهای سفارشی خود را پیدا کنید.
  • جلوگیری از بروز خطا: با استفاده از این افزونه دیگر امکان پاک کردن ناخواسته ی یک کد یا وارد کردن کدهای سفارشی در یک فایل اشتباه وجود ندارد.
  • حفظ کدهای وارد شده: با استفاده از این افزونه تغییراتی که اعمال کرده اید هنگام بروزرسانی قالب از بین نمی رود، زیرا افزونه کدهای وارد شده را در جای دیگری نگه داری می کند.
  • ساختار سازمان یافته سایت: با استفاده از این افزونه شما در پیشخوان وردپرس خود می توانید در یک نگاه تشخیص دهید که چه کد و اسکریپتی را در هدر و فوتر خود وارد کرده اید.

 

نحوه کار با افزونه Insert Headers and Footers ;

 

افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید، بعد از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام Insert Headers and Footers در بخش تنظیمات پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه میشه، روی این منو کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه دسترسی پیدا کرده و هر نوع کدی که قصد نمایش اونو در فوتر دارید را قرار داده و در سربرگ یا پانوشت وردپرس نمایش دهید.

 

قرار دادن کد دلخواه در هدر و فوتر وردپرس

 

 

Scripts in Header: با استفاده از این فیلد میتونید کدهایی که مربوط به نمایش در هدر یا سربرگ سایت هستند را قرار بدین تا در بالای سایت نمایش داده شوند. تمامی کدهایی که در این فیلد وارد میکنید در تگ <head> قرار داده و نمایش داده خواهند شد.

 

Scripts in Body: هر کدی که می خواهید درست بعد از تگ <body> قرار بگیرد را در قسمت Scripts in Body قرار دهید.

 

Scripts in Footer: با استفاده از این فیلد هم میتونید کدهایی که مربوط به نمایش در فوتر یا پابرگ سایت هستند را قرار بدین تا در انتهای سایت نمایش داده شوند، تمامی کدهایی که در این فیلد وارد میکنید در تگ </body> قرار داده و نمایش داده خواهند شد.

 

حالا بعد از اینکه کد دلخواه خودتون را برای نمایش در وردپرس در هر یک از فیلدهای ذکر شده قرار دادین روی دکمه Save کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند، سپس سایت خودتون را باز کنید تا مشابه نمونه زیر تغییرات را در اون مشاهده کنید. همونطور که در تصویر زیر میبینید من کد یک بنر را برای هاست میزبان‌فا در فیلد کد هدر قرار دادم که حالا در هدر سایت نمایش داده شده.

 

رفتن به صفحه افزونه و دانلود

 

ادامه مطلب